W sezonie hodowlanym 2021 w Stadzie Ogierów w Łącku obowiązki reproduktora rozpoczyna siedmioletni Yucatan.

Yucatan – syn Galileo w Łącku

Urodzony w Irlandii syn Galileo z sukcesami ścigał się na torach irlandzkich, angielskich, a nawet australijskich. Karierę jako dwulatek rozpoczął siódmym miejscem w gonitwie maiden, następnie wygrał wyścig tej samej kategorii. Wszystkie następne gonitwy, w których startował w ciągu całej swojej kariery, to już black type, a więc Listed lub grupy.

Kolejny start, to drugie miejsce w prestiżowym Beresford Stakes (G2, stracił ¾ długości do Capri – obecnie reproduktora w stadninie Coolmore), a zwieńczeniem kampanii dwuletniej było drugie miejsce w Racing Post Trophy (G1) w Doncaster. Wszystkie te wyścigi rozgrywane były na milę. Warto zauważyć, że wszystko to osiągnął koń urodzony 17 maja!

W wieku trzech lat Yucatan rozpoczął sezon trzecim miejscem w Ballysax Stakes (G3), tracąc jedną długość do zwycięzcy, ale rewanżując się Capri, z którym wygrał o ponad trzy długości. Następnie zajął drugie miejsce w Derrinstown Stud Derby Trial (G3) za Douglas Macarthur, a znów przed Caprim. Odległości: łeb – krótki łeb. Wydawało się, że to przepustka do Derby angielskiego i irlandzkiego (to drugie wygrał później Capri), jednak trener Aidan O’Brien uznał, że Yucatan potrzebuje odpoczynku i koń ponownie wyszedł do startu dopiero w sezonie 2018.

Kolejny sezon Yucatan rozpoczął czwartym miejscem w G3, następnie zaliczył trzecie w G2. Dwa kolejne starty – w Coronation Cup (G1) w Epsom i Wolferton Stakes (Listed) podczas meetingu Royal Ascot nie były udane, w obu nie zajął płatnego miejsca. Przełamał złą passę w kolejnym starcie. Wygrał International Stakes (G3, 2000 m) na torze Curragh w Irlandii, a 9 sierpnia dołożył trzecie miejsce w Ballyroan Stakes G3 na 2400 m.

Po tym wyścigu Yucatana kupili inwestorzy z Australii pod wodzą Lloyda Williamsa z myślą o starcie w Melbourne Cup. Debiut w Australii nastąpił 13 października w Herbert Power Stakes (G2). Jest to wyścig przygotowawczy do Melbourne Cup na dystansie 2400 m. Yucatan znokautował tam konkurencję. Wygrał dowolnie w stawce 15 koni, ostatnie metry przed celownikiem praktycznie już kentrując. Do słynnego „the race that stops the nation” (Melbourne Cup, rozgrywany tradycyjnie w pierwszy wtorek listopada, to w Australii prawdziwe święto i dzień wolny od pracy) przystępował z pozycji faworyta. Dystans dwóch mili okazał się jednak za długi i Yucatan ukończył wyścig na 11. miejscu w 24-konnej stawce. Jako pięciolatek dwukrotnie jeszcze startował w G1 i G3 w Australii, jednak bez sukcesów.

W sumie w 16 startach zarobił 374 tys. funtów, wygrywając na dystansach od 1600 do 2400 m.

Yucatan, Stado Ogierów Łąck, 29.12.2020r.

Królewski rodowód

Dobra kariera wyścigowa to jednak niewystarczający warunek, żeby ogier został reproduktorem. Równie ważny, o ile nie ważniejszy, jest rodowód. A ten Yucatan ma iście królewski. Ojciec, Galileo, nie wymaga rekomendacji. Od dziesięciu lat nieprzerwanie jest czempionem reproduktorów w Anglii i w Irlandii, jego potomstwo zarobiło już na torach niebotyczną sumę 91 milionów funtów i wygrało 89 gonitw G1. Warto także wspomnieć, że wśród jego synów wcielonych do hodowli aż 19 również dało konie wygrywające gonitwy G1!

Matka Yucatana, Six Perfections po Celtic Swing, to czempionka klaczy dwuletnich w Europie i czempionka milerów we Francji w wieku trzech lat. Wygrała trzy gonitwy G1, w tym Breeders Cup Mile w 2003 r. Zajęła także drugie miejsca w brytyjskim i irlandzkim 1000 Guineas (G1).

Równie wybitna okazała się w hodowli, rodząc nie tylko Yucatana, ale także trzy inne konie black type.

Pełny brat Yucatana, Mount Everest (wygrał 107 tys. funtów, zwyciężył w gonitwie Listed i był drugi w G2) został reproduktorem we Włoszech z ceną stanówki 4 tys. euro na sezon 2021.

Planet Five po Storm Cat, zwycięzca sprinterskiego Prix du Gros-Chene (G2), jest reproduktorem w Australii.

Pełna siostra, Faufiler, wygrała gonitwę G3 i dwukrotnie Listed oraz sumę nagród 231 tys. funtów. Jest matką stadną w USA.

Babka Yucatana nie biegała, zaś prababka to jedna z najlepszych klaczy w hodowli koni wyścigowych. Pasadoble, zwyciężczyni dwóch wyścigów Listed, jest matką legendarnej Miesque, która wygrała 10 gonitw G1, a jej syn Kingmambo był czempionem reproduktorów.

Yucatan został wyhodowany przez rodzinę Niarchos, również hodowców całej rodziny żeńskiej Yucatana, w tym Miesque i Kingmambo.

Yucatan jest dostępny dla hodowców w Stadzie Ogierów w Łącku. Cena stanówki w sezonie 2021 wynosi 6 tys. zł + VAT. Dla klaczy, które wygrały gonitwę kat. A – zniżka 50%. Również dla właścicieli, chcących wysłać więcej swoich klaczy pod Yucatana, przewidziane są zniżki.